beauty intelligence institute

+421 915 720 518 | prolook@prolook.sk

9 najbizarnejších kozmetických nápadov histórie

Od staršej doby kamennej, v ktorej historici postrehli začiatky kozmetiky, sa človeku podarilo vymyslieť množstvo skráľšovacích metód. Vybrali sme pre vás 9 z nich, ktoré sú dnes našťastie už len súčasťou dobových záznamov.

1. Maskara proti zraku

Ak by ste čakali, že budeme musieť siahnuť ďaleko pred náš letopočet, máme pre vás prekvapenie. Aj dvadsiate storočie sa môže pochváliť skrášľovacím prípravkom, ktorého účinky prekonali najtemnejšie predstavy. Maskara Lash Lure vyrábaná v Kalifornii v roku 1906 totiž obsahovala parafenyléndiamín, ktorý ženám spôsobil silnú alergickú reakciu. Dvanásť z nich osleplo a jedna dokonca zomrela. 

2. Sladká starogrécka nevedomosť

Hoci práve starovekí Gréci darovali svetu výraz "kozmetika" a v kúpeľnej starostlivosti boli rovnako ďaleko ako Rimania, líčením si nevedomky spôsobovali nemalé problémy. Ich tvár musela pre krásu strpieť napríklad aj toxické sulfidy arzenitý, antimonitý a ešte aj ortutnatý. 

3. Olovnatá beloba

Táto jedovatá látka sa tešila obľube u milovníkov svetlej a hladkej pleti nielen v starovekom Ríme. Ešte aj v období baroka bola súčasťou mejkapu nanášaného vo veľkorysých vrstvách medzi ženami aj mužmi na kráľovských dvoroch. 

4. Nálepky na materské znamienka

Keby chcela Cindy Crawford preraziť aj v časoch starovekého Ríma, zrejme by sa musela svojho slávneho poznávacieho znamenia vzdať. Materské znamienka vtedy neboli v móde a prelepovali sa kúskami látky. 

5. Ranný moč

Starovek bol skutočnou liahňou skrášľovacích vynálezov. Kým Rimanky v snahe stať sa blondínkami ponárali svoje vlasy do zmesi octu a lúhu, inde vo svete sa na zosvetľovanie pleti používal ranný moč mladých chlapcov. 

6. Vytrhávanie vlasov

V období renesancie už šľachte nestačilo odlišovať sa od nižších vrstiev len bledou pleťou. Letelo aj vysoké čelo. Ak sa s ním nepodarilo niekomu narodiť, prišlo na rad vytrhávanie vlasov. Vydržala ho aj anglická kráľovná Alžbeta I.

7. Prasačie štetinky

Chvályhodná ústna hygiena, ktorej dlhé storočia pomáhali žuvacie drievka, špáradlá či tyčinky z aromatických stromov, dostala nový dych v Číne začiatkom 16. storočia, keď niekomu napadlo umývať si zuby paličkou z bambusu, na ktorú  sa pripevnili štetinky z prasaťa.

8. Myši stiahnuté z kože a ortuť

O tom, akou hrozbou je ortuť pre nervový systém, sa v 17. storočí nehovorilo. Inak by si totiž urodzené dámy asi nezdobili svoje tváre hviezdičkami či srdiečkami s obsahom tohto nebezpečného kovu. Vo svetle ortuťových ozdôb je úplnou lahôdkou predstava lepenia srsti z myší na miesta, kde by sa malo nachádzať obočie. Keď sa skončila éra jeho odstraňovania, kynoženie všadeprítomných hlodavcov nadobudlo nový rozmer. 

9. Králičie labky

Keď sa koncom 18. storočia začali používať tuhé líčidlá, ich nanášanie zabezpečovali primerane huňaté zvieracie chvosty, ale napríklad aj králičie labky. To je však celkom stráviteľné zastúpenie zvieracej ríše v kozmetike, najmä v porovnaní s depilačnými zmesami zo začiatku letopočtu, ktoré vraj obsahovali krv z netopierov, rozomleté hady či koziu žlč. 

sledujte nás na sociálnych sieťach

najčítanejší článok

UPOZORNENIE: Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies
Ok
Top