Desatoro manikúry (Eva)
Sú v neustálom nasadení, vystavené tým najhorším podmienkam a večným stredobodom pozornosti: ruky! Keďže sú vizitkou celého vášho tela, potrebujete perfektne urobenú manikúru, ktorá ukáže váš štýl a zmysel pre detail.
1. Aká farba k akému tvaru nechta?
V nadchádzajúcej sezóne budú opäť hitom sýte odtiene! Intenzívne farby lakov vyniknú najlepšie na krátkych nechtoch, opilníkovaných do okrúhla. Ak nedáte na najnovšie trendy a uprednostňujete pastelové tóny, mali by ste si nechty nechať trochu podrásť a opilníkovať ich špičku do oválu. Aby ste nechtom dodali peknú formu, máte dve možnosti: ostrihať ich alebo opilníkovať. Ak sa vám nechty lámu alebo štiepia, zvoľte radšej pilník. Nožnice necht iba stlačia a podporia tak štiepenie. Nechty šetrným spôsobom skrátite tak, že ich opilníkujete vždy smerom ku špičke. Správnym výberom farby a formy nechta dokážete opticky ovplyvniť aj dĺžku prstov. Ak sú skôr krátke, používajte radšej svetlé a trblietavé farby lakov.
2. Čo robiť, ak sú nechty zafarbené
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa nechty zafarbia, napríklad vplyvom tmavého laku alebo nikotínu. No pár rád a trikov dostane vaše nechty do formy. Rozpustite aspirínovú tabletku v miske s teplou vodou a vykúpte svoje nechtíky. Pri kúpeli si ich môžete prstami trochu vydrhnúť. Aj taká šťava z citróna dokonale účinkuje proti zafarbeným nechtom. Prepoľte citrón, jeden po druhom si nechty striedavo vkladajte do polky citróna a vždy ním pootočte. Potom si ruky umyte mydlom. Aby aj špičky žiarili bielou farbou, máme pre vás osvedčený tip z kuchyne: kypriaci prášok do pečiva. Zamiešajte ho do malého množstva vody a vmasírujte do nechtov. "Predchádzať zafarbeniu vplyvom farebných lakov môžete aj podkladovými lakmi," radí Mária Bernáthová, majiteľka salónu ProLook.
3. Ako nalakovať nechty bez efektu prúžkov
V prvom rade si nanesenú farbu na štetčeku otrite o okraj fľašky. Štetec priložte k zadnej tretine nechta, kúsoček posuňte smerom k nechtovej kožtičke a jedným ťahom potiahnite ku špičke. Hneď nato (bez toho, aby ste štetec znova ponorili do farby) nalakujte nechty po stranách. Pri perleťových lakoch alebo zle krycích farbách naneste prípadne ešte jednu vrstvu. Počkajte však, kým tá prvá úplne zaschne. Prúžkom na nechtoch predídete aj aplikovaním podkladového laku.
4. Posilnenie nechtov zvnútra
Rast nechtov a ich silu môžete posilniť aj správne zvoleným jedálnym lístkom. Aby mohli nechty zdravo rásť a byť skutočne silné a odolné, potrebujú kokteil namiešaný z vitamínov a minerálnych látok, ktoré obsahujú obyčajné potraviny. V prípade, že sa vaše nechty ľahko olamujú, potrebujete viac vápnika a banány a brokolica vám s týmto problémom pomôžu. Biotín, ktorý sa nachádza v sóji alebo špenáte, posilní štiepiace sa nechty a aminokyseliny z morčacieho mäsa sa postarajú, aby vaše nechty zostali pružné a hladké. "Ak však nemáte chuť neustále kontrolovať, či ste si dali dostatočne veľa brokolice alebo banánov, dajte šancu vitamínovým doplnkom, ktoré sú určené priamo na výživu nechtov," hovorí Mária Bernáthová. Doplnky dostanete kúpiť v každom dobrom salóne.
5. Rozštiepené nechty? Čo s tým?
Nechty sa vám štiepia? Alebo sa odlupuje ich vrchná vrstva? Znamená to, že jadro nechta je veľmi suché. Riešením je olivový alebo avokádový olej, ktoré ho posilnia aj zvnútra a vzpružia. Ohrejte malú šálku s pár kvapkami oleja a ponorte do nej nechty na 15 minút. Zvyšky oleja do nechtov dôkladne vmasírujte a nezabudnite ani na nechtovú kožtičku. V horšom prípade sa obráťte na odborníkov. Podľa Márie Bernáthovej vám v salóne naordinujú kúru šitú namieru, podľa toho, či sa vaše nechty štiepia vertikálne, alebo sa olupujú. Ak máte naponáhlo, siahnite po špeciálnych nechtových olejčekoch. Tie obsahujú aj dôležité vitamíny a potrebné stavebné prvky. Ich veľkým plusom je, že sa nanášajú priamo na necht. Každý deň si doprajte pár kvapiek olejčeka a vmasírujte ho do nechtového lôžka. Kým sa vaše suché nechty nedajú do poriadku, pilníkujte si ich na krátko, aby sa neštiepili čoraz hlbšie.
6. Správna starostlivosť o nechtovú kožtičku
Hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať! Najčastejšou chybou v starostlivosti o nechtovú kožtičku je jej odstrihávanie! Takže pozor na to, kožtičku iba zatláčať. Najlepšou voľbou je drevená špachtlička. Ak použijete kovový nástroj, riskujete, že si citlivé nechtové lôžko poraníte a necht by začal vyrastať s ryhami. Ešte kým začnete s procedúrou, zmäkčite si kožtičku trochou olejčeka a pomaly a citlivo ju zatláčajte. A ak pri každom krémovaní rúk nezabudnete na okolie nechtového lôžka, budú nechty pôsobiť upravene ešte dlho.
7. Farby nastávajúcej sezóny
Prichádzajú nové odtiene lakov na sezónu jar leto 2011! Paleta farieb sa pohybuje od klasickej červenej a oranžovej až po cyklaménové tóny modrej a zelenej - tie vám zaručene spravie leto už teraz.
8. Najlepčí odlakovač? To je otázka!
Acetón obsiahnutý v odlakovačoch sa stará o to, aby farba laku zišla rýchlo a zbavila tak nechty zvyškov farby až do úplnej čistoty. Žiaľ, táto látka nemá až takú dobrú povesť, odporúčame preto produkty, ktoré obsahujú aj iné látky upokojujúce necht po odlakovaní. Pri veľmi citlivých nechtoch by ste však mali používať odlakovače bez acetónu. A rada na rýchle a úspešné odlakovanie: Hneď ako si tampón navlhčíte odlakovačom, podržte ho priložený na nechte niekoľko sekúnd. Tak sa farba rýchlejšie rozpustí a dva ťahy vám budú stačiť, aby ste necht zbavili laku do poslednej škvrnky.
9. Koniec lámavých nechtov
Je to na trafenie! Konečne vám nechty trocha podrástli a prásk - ... máte opäť po nechte. Posilnite ich gélom! Žiadne strachy, časy, keď umelé nechty vyzerali neprirodzene, sú už dávno preč. Dnes sa na nechty aplikujú už iba tenké vrstvy. Novinkou sú špeciálne gély, ktoré sa aplikujú na prirodzené nechty. K nechtom sú maximálne šetrné, pretože pri ich odstraňovaní už nedochádza k poškodeniu prirodzeného nechta jeho zbrusovaním, ale sa nechávajú rozpustiť v špeciálnej tekutine. "Gél po nanesení vyzerá ako permanentné lakovanie a necht sa pod ním spevní, " hovorí Mária Bernáthová zo salónu ProLook. Záchranné koleso vám hádžu aj niektoré produkty s fluoridom alebo vápnikom. Musíte byť trpezlivé, výsledky sa dostavia až po pár týždňoch, ale stoja za to. Dovtedy odporúčame nosiť nechty upravené nakrátko.
10. Predĺžená trvanlivosť
Aby nádherná manikúra držala dlho, povrch nechta musí byť bezpodmienečne odmastený. Zvyšky krému na ruky a oleja odstráňte tampónom namočeným do trochy odlakovača. "Lak vydrží obzvlášť dlho aj vtedy, keď sa budete pridŕžať princípu troch vrstiev: najprv podkladový lak, potom farebný a nakoniec top coat, ktorý chráni lak pred zlupovaním," radí Mária Bernáthová. Každá jeda vrstva však musí dobre zaschnúť, aby výsledok stál za to. Ak vám chýba čas, naneste si podkladový lak už deň predtým, ako sa rozhodnete nechty nalakovať. A napokon - nikdy si nelakujte nechty na noc. Perina na nich môže zanechať otrasné odtlačky a bude po paráde.
zdroj: lovetrish.blog.cz